Kust tuli harjumus hambaid pesta?

Hambapesu on osa meie igapäeva elust. See tundub loomulik tegevus, mida teha hommikul ärgates ning õhtul enne magama minekut. Hambapesu on nii iseeneset mõistetav, et ilmselt ei mõtle keegi meist, kust selline komme tuli ja miks me seda teeme. Milline oli esimene hambahari või hambapasta? Meid hakkas see igastahes huvitama ning jagame meie avastusi ka teiega! 🙂

Nii hambahari kui ka hambapasta mõlemad on aastatega kõvasti muutunud ning arenenud. Teadlased on avastanud, et kõige esimesena hakkasid just egiptlased aastal 5000eKr kasutama pasta laadset ainet ning neilt tuleb ka seetõttu maailma esimene hambapasta retsept. Ka Hiina ja India elanikud kasutasid juba aastatel 500eKr tolleaegset hambapastat. Antiikajal koosnes hambapasta tuhast, veest ning kummiaraabikust. Kummiaraabik on kumjas aine mida saadi teatud akaatsialiikide tardunud piimmahlast. Kõik komponendid segunesid koos suus olles süljega hambapasta laadseks aineks, millel oli hammastele valgendav mõju. Osad inimesed purustasid ning segasid oma vahel kokku ka soola, pipart, münti ja iirise lilli. Tundub imelik kombinatsioon, kuid tuleb välja, et toimisid koos väga hästi. Võib ka öelda, et tegu on söe ja piparmündi hambapastade eelkäijatega.

Antiik egiptlaste ning babüloonlaste hambahari
Antiik egiptlaste ning babüloonlaste hambahari

Kuigi esimesed hambaharjad tulid tükk maad hiljem, olid jällegist egiptlased esimesed koos babüloonlastega aastatel 3500-3000eKr, kes hambaharja laadset vahendit kasutama hakkasid. Siiski ei näinud tolleaegne hambahari veel välja selline nagu meie hambaharja teame ja tunneme. Antiikajal tehti hambaharju puuokstest, muutes otsest puukiud harjastele sarnaseks. Sadu aastaid hiljem, umbes 1600eKr närisid hiinlased puuoksi, et vältida halba hingeõhku. Kuna tol ajal toituti ainult värskest toorainest, püsis nende suuhügieen kauem puhtana ning neil ei olnud rohkemat vaja. Kuigi egiptlased hakkasid esimesena kasutama hambapastat ning hambaharja, olid hiinlased need, kes 15. sajandil hakkasid esimesena kasutama hambaharjal harjaseid. Materjali harjasteks said nad sigadelt ning käepideme valmistasid bambusest.

Aastal 1780 leiutas William Addis hambaharjale meie jaoks juba tuttava käepideme ning aastal 1844 lisati hambaharjale esimest korda kolm rida harjaseid. Kuigi senimaani kasutati ainult naturaalseid harjaseid leiutas Du Pont aastal 1938 nailoni, mida hakati kasutama ka hambaharja harjastena.

Meie 100% BPA-vabast nailonist bambushambaharjad nii täiskasvanutele kui ka lastele leiad huvi korral siit: https://thorma.ee/product-category/bambusest-hambaharjad/