Miks on bambus „roheline kuld“?

Bambus

Ajal, mil keskkonnateadlikud inimesed püüavad tagasi pöörata metsade lageraiega tekitatud kahjusid, liigse plastiku kasutamisega kaasnevaid tagajärgi veekogudes ja inimorganismis, näib bambus tõeline imetaim, pakkudes lahendusi paljudele arenenud ühiskonna probleemidele.

Igal nädalal hävib maailmas miljoneid hektareid metsa. Isegi kui selle asemele istutada sama palju puid, kulub aastakümneid enne, kui taastub (kui üldse) varasem elukeskkond. Just seepärast on bambuse kasutamine teiste puuliikude asemel igati mõistlik. Näiteks keskmisel tammel kulub raieküpseks saamiseks vähemalt 40 aastat, kuid bambus saavutab sõltuvalt liigist raieküpsuse viie aastaga. Seega võiks säilida paljud liigikaitset pakkuvad metsad.

Lisaks sellele ei vaja bambus raie järel uuesti istutamist, sest juurest tulevad pinnale uued võsud, mis kasvavad meetri ööpäevas ka väetisi lisamata.

Peamised põhjused, miks bambust loodussäästlikuks materjaliks peetakse, peituvadki selle kiires kasvus ja taastumises. Bambust on lihtne kasvatada, see kasvab hästi ka kemikaale-pestitsiide lisamata, sobivaid tingimusi leiab pea kõikjal maailmas ning bambusel on lugematuid kasutusvõimalusi nii kodus kui ka teel olles. 

Praegu on vägagi päevakorral kasvuhoonegaaside vähendamine. Meie ütleme seepeale – kasvatage ja kasutage rohkem bambust, sest bambuseistandused on osutunud tõhusaks süsiniku neutraliseerijaks. Kas teadsite, et need toodavad 35% rohkem hapnikku kui nendega sama kogus teisi puid?

Thorma eripakkumised
Bambus on väga kiire kasvuga

Kõikidel eelnevatel põhjustel (lihtne kasvatada, kiiresti taastuv, loodussõbralik tootmine jne) kutsustakse bambust sageli „roheliseks kullaks“. Bambusel on võrreldes paljude teiste puuliikidega mitu eelist:

 • looduslikult antibakteriaalne
 • materjalina teistest vastupidavam hallitusele ja putukatele
 • paremini vetthülgav
 • kompostis kõduneb 6 kuuga

Kui mainisime, et bambus kasvab peaaegu kõikjal maailmas, siis tegemist on tõesti vähenõudliku taimega – see võib kasvada soises pinnases, aga ka kõrgemal mägedes, sest bambuseliike on üle 1000.

9 põhjust, miks bambus on loodussäästlik materjal

 • see kasvab taimekaitsevahenditeta ning keemiliste väetisteta, seega on see inimesele ohutu kasutada;
 • puudub vajadus kasta, st hoolduskoormus väike;
 • istutada on vaja seda väga harva, sest bambus paljuneb juurerisoomist;
 • kasv on väga kiire ning raieküpseks muutub bambus 3-5 aastaga;
 • bambusmets toodab keskmiselt 35% rohkem hapnikku kui mõned teised puud;
 • tegemist on olulise taimega tagamaks atmosfääris hapniku ja süsinikdioksiidi tasakaal;
 • suurepärane pinnase erosiooni takistaja;
 • kasvab paljudes keskkonnatingimustes;
 • selle töötlemisel kiududeks on väiksem keskkonnamõju kui teistel kiudude toorainetel, eriti sünteetikal.

Kuidas bambust töödeldakse?

Üldjuhul kuuma auruga, et hävitada tärklis, mis putukaid ligi meelitab. Mõnikord kasutatakse ka kemikaale, nt osa rõivaste puhul, seega uuri kindlasti hoolega, kellelt ja mida ostad.

Bambus elavdab majandust eelkõige just vaesemates riikides, seega pakub see tööd ning võimalust perekonda toita. Maailma suurim bambusetootja on Hiina, kus bambusekasvatus ja -tootmine andis 2012. aastal tööd enam kui 7,5 miljonile inimesele.

Hiina on teatavasti ka pandade kodumaa, kes bambusevõrseid toiduks vajavad. Ei maksa muretseda – meie hambaharjade bambused pärinevad teistest piirkondadest, seega pandade toidulaud ei ole ohus.