Neli põhjust, miks komplimendid panevad end ebamugavalt tundma

Kui ma ütlen Sulle, et sa näed täna tõeliselt hea välja, siis kuidas sa reageerid? Tõenäoliselt tunned end kohmetult, tänad moka otsast või siis otsid mõne põhjenduse stiilis “Ah, täna on lihtsalt hea päev,” vms. Üldiselt kõik, mida inimene teeb, teeb ta enda jaoks. Ka teistele komplimente tehes soovid sa tegelikult iseennast hästi tunda. Kuigi komplimendid peaksid inimestele positiivselt mõjuma, siis miskipärast ei oska enamik meist häid sõnu vastu võtta tundes end kaunis ebamugavalt. Miks siis on nii, et sõnu, mis peaksid Sinu enesetundele hästi mõjuma, on vahel nii raske kuulda?

Psühholoogid on välja toonud NELI põhjust, miks inimesed end komplimente saades veidralt tunnevad.

Bambusest hambaharja reisivutlar
Thorma bambusest hambaharja reisivutlar
  1. Madal enesehinnang

Ühe uuringu kohaselt on madala enesehinnanguga inimestel väga keeruline komplimente vastu võtta. Kui sulle tundub, et sul oleks justkui mingeid puudujääke või sa pole enda hinnangul piisav, siis sulle näib arusaamatu, kuidas teised saavad sinu kohta nii lahkeid sõnu öelda.

Vastavalt kõnealuse uuringu tulemustele, ei toeta komplimendid sinu negatiivset mina-pilti. Mis veelgi hullem, kui ilusad sõnad ja imetlus tuleb sinu elukaaslase poolt, siis negatiivse mina-pildi aspektist lähtudes võib see suhtele suisa kehvasti mõjuda. Sul võib tekkida ettekujutus, et sinu partner valetab, mistõttu lõhestab see teie suhtes usaldust.

  1. Sinu enesehinnang ei ole püsiv

Teine põhjus, miks komplimendid ebamugavust põhjustavad on tõsiasi, et öeldud sõnad ei haaku sinu nägemusega iseendast. Tekib kognitiivne dissonants ehk tunnetuslik ebakõla. See tähendab pingeseisundit, mis ilmneb siis, kui inimesel on ühe ja sama nähtuse kohta samaaegselt kaks mitte kokku kõlavat teadmist või hoiakut. Samuti kui tema suhtumine on vastuolus tema tegeliku käitumisega. Kui näiteks sinu kolleeg ütleb, et sa oled tõeliselt arukas öeldes koosolekutel alati õigeid asju. Kui sa ei näe iseennast kui tarka ja kompetentset indiviidi, siis öeldud sõnad tekitavad sinus tõenäoliselt emotsionaalset segadust. Võid mõelda, kas sinul puudub selge arusaam iseendast või jätab teise inimese otsustusvõime soovida.

Seetõttu reageerivadki inimesed üsna sageli komplimentidele mingi põhjendusega nagu “Noh, mul lihtsalt vedas seekord” –  teinekord võib enese õigustamine aidata ärevust leevendada, mis tekibki siis, kui kellegi teise kirjeldus sinu kohta ei vasta su mina-pildile.

  1. Sa tunned end suurte ootuste osas ebamugavalt

Uuringud näitavad, et inimesed, kes end ei väärtusta seavad ka nö lati madalamale, mistõttu võivad kõrged ootused teatud olukordades mõjuda ärevust tekitavalt. Kompliment, kus eeldatakse justkui teie suurepärasust, avaldab tugevat survet. Kui sinu ülemus ütleb: “Ma valisin sind selle projekti jaoks, sest sa järgid alati oma tähtaegu,” võib see positiivne kommentaar tekitada palju lisapinget. Teiste kõrged ootused sinu suhtes võivad kõigutada su enesekindlust, pannes sind endas kahtlema ja tekitades ärevust. Tabad end mõttelt, et see on ainult aja küsimus, millal keegi minus pettuma peab.

  1. Soovid jääda tagasihoidlikuks

Me kõik oleme kuulnud lauset, et tagasihoidlikkus on voorus. Paraku võib liigne tagasihoidlikkus muuta meid enda ja teiste suhtes liiga alandlikuks. Kuidas siis reageerida, kui keegi valab sind üle kiidusõnadega stiilis “Sa oled kõigi aegade parim boss” või “Sul on uskumatu talent”. Kui ma vastan “Jah, ma tean,” siis kõlan ma nagu tõusik ja enamik meist ei taha ju näida teiste suhtes kuidagi üleolev. Tuleb välja, et paljude inimeste jaoks võib isegi lihtne “aitäh” tunduda üsna ebamugav. Lõppude lõpuks pole ju kiitlemine kuigi atraktiivne käitumine.

Muuseas, uuringud on seostanud alandlikkust mitmesuguste positiivsete väljunditega nagu suurenenud enesekontroll ja tõhus juhtimine.
Komplimentidele agaralt kaasa noogutamine võib paista ka kui ülemuskompleks või paremuskompleks (käitumine viitab sellele, et inimene usub, et ta on teistest kuidagi parem), mistõttu peaks igaüks enda jaoks nö kuldse kesktee leidma, kuidas komplimendile ilusti ja viisakalt vastata ilma, et jätaks endast ülbet muljet.

Bambusest hambaharjahoidja tekstiga "Oled ilus"

Komplimendi aktsepteerimine 

Komplimendi aktsepteerimisega seotud ebamugavus võib tegelikult viidata mõnele teisele probleemile, mis inimest vaevab. Tasub vaadata enese sisse ja kui avastad sealt mõranenud enesehinnangu, siis tuleb sellega kindlasti tegeleda. Analüüsi ja süüvi endasse, leia oma tugevused ja saa iseendaga sõbraks ning mõne aja pärast võid avastada, et komplimendid on tegelikult väga toredad mõjudes enesehinnangule tõelise palsamina. Ka USA kirjanik Robert Orben on öelnud, et kompliment on justkui verbaalne päikesepaiste.

Isegi kui tunned komplimendi aktsepteerimisel ebamugavust, ei pea sinu käitumine muutuma kohmakaks. Parim vastus komplimendile on naeratada ja näidata üles tänulikkust. Lihtne “aitäh” sobib peaaegu alati. Püüa seista vastu soovile end kritiseerida ja tunne rõõmu rambivalgusest, millesse Sind väärt sõnade toel ühes või teises olukorras asetatakse.

“A compliment is verbal sunshine.” –  Robert Orben

Tee juba täna esialgu iseendale ja siis kellelegi teisele üks ilus kompliment ja tunneta sõnade vägevat jõudu!

Valiku Thorma tooteid leiad SIIT! Ära unusta siis lisada personaalset graveeringut, mis võiks olla just üks ilus kompliment!

Allikas: www.inc.com