Kui silmad on hinge peegel, siis suu on uks Sinu organismi

Väikelapks bambusest hambaharjaga

Suu tervis on oluline nii üldise immuunsuse, aga ka vaimse heaolu seisukohast: kaunis naeratus ja meeldiv hingeõhk lisavad enesekindlust, julgust suhelda.

Thorma meie jaoks on kaugelt rohkem kui võimalus müüa personaalse graveeringuga hambaharju. Thorma sündis hoolimisest ja hoolimisest on kantud ka seekordne blogipostitus, kus toome Sinuni põhjused, MIKS on oluline suuhügieen ja laiemalt see, mida endale suhu pistame.

Niisiis, miks on suu tervise eest hoolitsemine sh õige hügieen nii oluline kogu meie tervislikust seisundist lähtuvalt?

Bakterid, jah. Toitained ja vitamiinid, muidugi. Kuid on veel midagi, mis muudab meie organismi tervikuna otseselt sõltuvaks sellest, kui hoolikalt oleme me jälginud seda, mida me suhu pistame.

Thorma suuhooldustooted
Hambapesuks eelista pehmeid harjaseid

Suu tervis ja selle eest hoolitsemine on oluline igas eas. Kasvõi juba seetõttu, et sellest sõltub, kui palju head ja kasulikku meie organismi jõuab või kui palju halba suus kahjutuks tehakse enne, kui see jõuab meie seedetrakti, hingamisteedesse ja vereringesse. Näiteks võivad haiguskolded suus olla esimesed sümptomid mõnda haigusesse nakatumisest sh HIV. Haavandid suus võivad anda märku kõhuõõne või sooltehaigustest. Kahvatud ja veritsevad igemed võivad olla märk verehaigustest, halb hingeõhk viitab tihti probleemidele maos.

Toitumisspetsialistid rõhutavad toitumise tähtsust, suu tervisest ja selle tähtsusest räägivad hambaarstid, kuid vähem on teada, et paljud kroonilised haigused võivad vallanduda kehva suuhügieeni või toitumisharjumuste tõttu. On ju ka toit osa sellest, mida suhu pistame. Suurenda Thorma hambaharjade kasulikkust sellega, et pühendad tähelepanu üldisele immuunsuse tõstmisele, tervise-ja loodussõbralikele toitumisharjumustele.

Bakteris süljes=bakterid organismis. Meie kehas ja ka suus on palju baktereid, enamasti on need kasulikud. Suust algab Sinu hingamis-ja seedetrakt ning mõned limaskestale sattunud bakteritest põhjustavad organismis haigusi.

Kui keha loomulik kaitsevõime ehk immuunsus ning suu tervis on heas seisundis, on suus olevad bakterid tasakaalus. Igapäevane hambapesu, kus puhtaks saavad nii keel kui ka kõik hambavahed, on osa elementaarsest suuhooldusest, sh igeme-ja hambakahjustuste ennetamisest.

Ääretult oluline on hoolitseda suus oleva sülje eest. Sülje koostisest võetud proovidega on võimalik kindlaks teha paljude haiguste olemasolu organismis.

Puhas sülg kaitseb Sind suhu sattunud ja haigusi põhjustatavate mikroobide eest. Sülje koostis on seotud nii suuhoolduse kui ka toitumisega. Osa ravimitest nt antihistamiinikud, valuvaigistid, diureetikumid, antidepressandid ja ninna pihustatavad dekongestandid võivad vähendada sülje eritust. Sülg aga uhub minema toidujäänused, tasakaalustab happelisust, mida suubakterid tekitavad.

Arst oskab suhu vaadates või süljekaape järgi üsna hästi järeldusi teha, mis toimub ülejäänud organismis. Mõningate andmete kohaselt annab 90% haigustest sümptomeid suuõõnde. Kas teadsid, et sülje kaudu on võimalik kindlaks teha, milline on Sinu organismis stressihormooni kortisool tase, kas esineb pärmseene vohamist, kas luudes on proteiini piisavalt, kui suur on keskkonnamürkide tase või hormoonide ja antikehade hulk, mis viitab HI-viirusele. Sarnaselt HIV kiirtestidele on maailmas kasutusel ka sülje baasil toimivad kiirtestid, millega avastada kodus Parkinsoni, maksatsirroosi, diabeedi jt tõsiste haiguste olemasolu.

Jah, süljes olevad antikehad ja proteiinid on esimesed, mis hakkavad Sinu organismi kaitsema nii hooajaliste külmetushaiguste kui ka teiste viiruste-bakterite eest.

Photo by Alexandra Gorn on Unsplash
Mõningate andmete kohaselt annab 90% haigustest sümptomeid suuõõnde.

Igapäevaselt võib suus leiduda kuni 500 erinevat liiki baktereid. Osa neist moodustab hambakattu, mis on sageli suuõõne probleemide põhjus. Kui kattu ei eemalda, moodustab see igemetele tugevama kihi, mis on soodne pinnas bakterite kasvule ja põletike tekkele. Kui igemed on juba katki ja veritsevad, on ka suurem risk, et suhu sattunud bakterid satuvad mitte ainult hingamisteedesse ja seedetrakti, vaid juba otse vereringesse. Seega toimub rünnak kolmest suunast.

Kuigi suuhaigusi on lihtne ennetada, on need ometi enam levinumate haiguste seas. Nii nagu paljude tõsiste krooniliste tervisehädade, on ka paljude suuprobleemide põhjuseks

 • vale toitumine, mistõttu suureneb hambakaariese, südamehaiguste, insuldi, diabeedi, vähi-ja ülekaalulisuse risk.
 • Tubakatoodete tarvitamine. Pole vahet, kas suitsetad või mälud, riskid suuõõne kasvajate, igeme-ja südamehaiguste, insuldi, hingamisteede haiguste ning diabeediga.
 • Alkoholi liigtarvitamine. Lubatud ühikutel on põhjus. Kõik, mis on üle, suurendab riski suu-jt kasvajate tekkeks, südamehaiguste, maksatsirroosi ja traumade tekkeks.
 • Halb või puuduv hügieen. Igemehaigused, bakteriaalsed ja viiruslikud põletikud on sageli tõsisemate tervisehädade vallandajad.
 • Liigne stress ja kontrollivajadus. Kõik negatiivsed emotsioonid nõrgestavad immuunsussüsteemi. Õpi oma mõtteid juhtima ning vähendad riski südamehaiguste, insuldi ja igemehaiguste tekkeks.

Millised haigused on suu tervisega seotud?

Suu tervis on haiguste ennetamiseks oluline. Photo by National Cancer Institute on Unsplash
Hoolas suuhügieen aitab haigusi ennetada.

Meditsiinilistes uuringutes on leitud, et nt igemepõletikud on sageli seotud teiste, raskete haiguste vallandumisega organismis. Neil, kel on diagnoositud mõni krooniline haigus nagu diabeet või HIV/AIDS, mis nõrgestavad immuunsust, peavad veelgi hoolikamad olema sellega, mida nad suhu pistavad.

Endokardiit ehk südame sisekesta põletik on tõsine elu ohustav südame sisekesta või selle osa hõlmav põletikuline haigus. Tavaliselt nakatub üks või mitu südameklappi. Enamustel juhtudest on tekitajaks bakter, kuigi nakkavaks mikroobiks võib olla ka seen. Endokardiidi tekkeks peab mikroob jõudma vereringesse. Vereringesse jõuab mikroob organismi teises osas olevast nakkuskoldest, enamasti hammaste või suupiirkonna põletikukoldest. Loe rohkem siit

Südame-veresoonkonna haigused võivad samuti elule ohtlikud olla ja kuigi seos pole veel päris selge, on meditsiiniteadlased seda meelt, et südamehaigused, ummistunud arterid ja infarkt on seotud põletike ja infektsioonidega, mida põhjustavad lisaks kahjulikele keskkonnamõjudele (NB toiduohutus!) ka suus vohavad kahjulikud bakterid.

Komplikatsioonid raseduse ja sünnituse ajal. Seosed igemepõletiku, madala sünnikaalu ja enneaegse sünnituse vahel on korduvalt kinnitust leidnud. USAs on näiteks kindlaks tehtud, et 18% enneaegsetest sündidest on seotud emal olnud igemepõletikuga.

Kopsupõletik. Kui suust satuvad bakterid Sinu kopsudesse võib tagajärjeks olla kopsupõletik, aga ka teised hingamisteede haigused.

Diabeet. Diabeetikud peaksid eraldi tähelepanu pöörama nii üldisele organismi vastupanuvõime tugevdamisele, aga ka oma igmetele. Kohtle neid õrnalt ja hoolitse nende eest hellalt, sest igemehaigused vähendavad organismi võimet veresuhkru taset kontrollida.

Ka osteoporoosi ja Alzheimeri kontrolli all hoidmisel on täheldatud olulist rolli suu hügieeni eest hoolitsemisel. Inimese suu halb tervis võib olla vallandajaks ka reumatoidartriidile, teatud kasvajatele ning immuunsüsteemi häiretele, mis põhjustavad nt kuiva suud.

Hakka tegutsema!

 • Hambaid pese 2x päevas, kasuta pehmeste harjastega hambaharja.
 • Kasuta iga päev hambaniiti, loputa suud korralikult.
 • Toitu tervislikult, vähenda lisaainete ja suhkru osakaalu toidus.
 • Hambaharja vaheta iga 3 kuu tagant või tihedamini, kui harjased näevad kulunud välja.
 • Käi hambaarsti juures kontrollis vähemalt kord aastas, probleemide korral räägi arstiga.
 • Loobu suitsetamisest jt tubakatoodetest.

Vaata lisainfot ka

 • www.mayoclinic.org
 • www.dentalhealth.ie